Головна

Дія нормативних правових актів та джерела їх офіційного опублікування

Нормативні акти регулюють суспільні відносини у певних межах, обмежених згодом, простором і колом осіб, знання яких - обов'язкова вимога правильного застосування законодавства про правоохоронну діяльність та органах, її здійснюють.

Дія в часі. Початок дії нормативних правових актів визначається моментом набуття ними чинності. Існує три способи встановлення цього моменту:

акт вступає в силу з часу його прийняття;

акт набуває чинності після закінчення певного терміну після його опублікування. У РФ законодавчі акти набирають чинності на всій території через 10 днів з часу їх опублікування в офіційному видання. Відповідно до ч. 3 ст. 15 Конституції РФ будь-які нормативні правові акти, які зачіпають права, свободи та обов'язки людини і громадянина, не можуть застосовуватися, якщо вони не опубліковані офіційно для загального відома. Неопубліковані закони та інші нормативні правові акти не застосовуються;

акт набирає чинності з часу, прямо вказаного в ньому або в спеціальному акті про введення його в дію. Наприклад, КК прийнятий Державною Думою 24 Травня 1996, схвалений Радою Федерації 5 червня 1996 р., підписаний Президентом РФ 13 червня 1996, а на підставі Закону від 13 червня 1996 «О.введеніі в дію Кримінального кодексу Російської Федерації» набув чинності з 1 січня 1997

Порядок вступу в силу правових актів суб'єктів Федерації, також а органiв мiсцевого самоврядування визначається самостійно ними.

У Росії правила вступу в силу і опублікування законів встановлені Федеральним законом від 14 червня 1994 «Про порядок опублікування та набуття чинності федеральних конституційних законів, федеральних законів, що актів палат Федеральних Зборів» (із змінами, внесеними Федеральним законом від 22 жовтня 1999 р.)1.  &nbsp

Згідно з Указом Президента РФ від 23 Травня 1996 № 763 «Про порядок опублікування і набрання чинності актами Президента Росії правових актів федеральних органів виконавчої влади» 1 не можуть мати юридичної сили відомчі нормативні правові акти, які зачіпають законні права та інтереси громадян або відносяться до сфери дії ряду відомств, якщо вони не зареєстровані в Мін'юсті Росії і не опубліковані. На цей рахунок * постановою Уряду РФ від 13 серпня 1997 р. № 1009 затверджено "Правила підготовки нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади та їх державної реєстрації» (в ред. Від 11 грудня 1997 р. № 1538, від 6 листопада 1998 № 1304, від 11 лютого 1999 р. № 154, від 30 вересня 2002 № 715) 2.

Відповідно до закону офіційне опублікування повного тексту федеральних конституційних законів, федеральних законів, указів і розпоряджень Президента РФ, постанов і розпоряджень Уряду РФ здійснюється в «Зборах законодавства Російської Федерації», «Російській газеті» і «Парламентскойгазете».

Відомчі та міжвідомчі акти публікуються в «Бюлетені нормативних актів федеральних органів виконавчої влади» та «Російських вістях», а також у відомчих видання (наприклад, журнали «Законність», «Відомості Верховної Ради» тощо); постанови Конституційного Суду РФ - у видаваному ним же «Віснику Конституційного Суду Російської Федерації», СЗ РФ і «Російській газеті»; постанови і роз'яснення вищих судових інстанцій - в «Бюлетені Верховного Суду Російської Федерації» і «Віснику Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації»; міжнародні документи - в «Бюлетені міжнародних договорів »(видання Адміністрації Президента) і тематичних збірниках.

Набрали чинності для Російської Федерації міжнародні договори, рішення про згоду на обов'язковість яких для нашої держави прийняті у формі федерального закону, підлягають офіційному опублікуванню за поданням МЗС Росії в «Зборах законодавства Російської Федерації».

Нормативні правові акти вважаються такими, що втратили силу і припинили дію з таких підстав:

- Після закінчення терміну дії, встановленого в самому акті;

- В результаті прямої вказівки про скасування (у тексті знов прийнятого закону або в спеціальному рішенні уповноваженої органу);

- У зв'язку з прийняттям нового нормативного правового акту, що замінив раніше діяв, якщо сам старий акт не скасовано;

- Нормативний акт також фактично втрачає свою силу, якщо він суперечить міжнародним договором, укладеним Російською Федерацією. Це випливає з принципу пріоритету міжнародного договору внутрішньодержавним над законодавством, встановленого Конституцією України (ч. 4 ст. 15);

- Нарешті, перестає діяти нормативний акт, якщо вона спеціальним рішенням в особливій судової процедури конституційного судочинства визнається неконституційним. Це обумовлено тим, що рішення Конституційного Суду РФ, «в результаті яких неконституційні нормативні акти втрачають юридичну силу, мають таку ж сферу дії в часі, просторі і по колу осіб, як рішення нормотворчої-го органу, і, отже, таке ж, як нормативні акти, спільне значення, не властиве правозастосовні за своєю природою актам судів загальної юрисдикції та арбітражних суден ». У той же час суд загальної юрисдикції або арбітражний суд, прийшовши до висновку про невідповідність Конституції РФ федерального закону або закону суб'єкта РФ, не має права застосувати його в конкретній справі і зобов'язаний звернутися до Конституційного Суду РФ із запитом про перевірку конституційності цього закону. Ця обов'язок існує незалежно від того, чи було дозволено справа, розглянута судом, що відмовилися від застосування неконституційного, на його думку, закону на основі безпосередньо діючих норм Конституції РФ].

У цивілізованих правових системах діє правило заборони зворотної дії закону, встановлене ще у римському праві. Закону діє тільки щодо тих обставин і

випадків, які виникли після введення його в дію. Так, наприклад, що виник трудову суперечку або скоєний злочин під час дії старого закону, має вирішуватися на підставі його норм, хоча на момент розгляду справи цей закон скасовано і діє новий. Це принцип забезпечує правову стабільність у суспільстві, впевненість громадян та юридичних осіб в тому, що вони перебувають під опікою суворої закону та їх правове положення не може бути погіршений новим законом.

Стосовно до конкретних випадків і фактів правила зворотної дії Закону чітко зафіксовані в Конституції України і конкретизовані в галузевому законодавстві. Частина 1 ст. 54 Конституції встановлює: «Закон, що встановлює відповідальність або обтяжуючий, зворотньої сили не має», в а ст. 57 говориться, що "закони, що встановлюють нові податки або погіршують становище платників податків, зворотньої сили не мають. Частина 1 ст. 4 ЦК встановлює: «Дія закону поширюється на відносини, що виникли до введення його в дію, тільки в випадках, коли це прямо передбачено законом». Що стосується кримінального закону, то зворотну силу має такий закон, який усуває злочинність діяння, пом'якшує покарання або іншим чином поліпшує становище особи, яка вчинила злочин (ст. 10 КК).

Дія в просторі нормативних правових актів обмежується межами території, на яку поширюються владні повноваження відповідного правотворчого органу. Федеральні закони та інші нормативні акти діють на всій території Російської Федерації, нормативні акти її суб'єктів - на територіях відповідних республік, краю, області, автономних округах, містах федерального підпорядкування; акти місцевого самоврядування - на територіях відповідних адміністративних одиниць (міста, райони і т. д.).

В окремих випадках нормативний акт може мати обмежену сферу дії, тобто поширювати свою дію на певну частину території (зона чорнобильської аварії, райони Крайньої Півночі, Далекий Схід і тощо). Обмежене територіальну дію зазвичай передбачається в самому нормативному акті.

Дія нормативних правових актів поширюється на всіх осіб, що проживають на даній території державні органи і громадські організації. У деяких нормативних актах наче визначається коло осіб, що підпадають під

їх дію - тільки громадяни України, особи без громадянства або іностранци1.

На громадян Росії її законодавство і тоді поширюється, коли вони знаходяться за кордоном (кримінальна відповідальність за злочини, реєстрація актів громадянського стану і т.д.).

Із загального принципу рівноправного правового становища громадян Російської Федерації, іноземних громадян та осіб без громадянства є певні винятки, пов'язані з відсутністю російського громадянства в останніх категорій осіб.

Вищі представники посольств іноземних держав - посли, посланці, повірені у справи та деякі інші особи, та члени їх сімей, які володіють привілеєм, що іменується дипломатичним іммунітетом2.