Головна Міжнародне Новини У Франції готують нову версію судової системи
политология учебник

У Франції готують нову версію судової системи

sudebnaya_reformaСудова система Франції залишалася недоторканою і не мала скільки-небудь серйозних змін протягом декількох століть - з часів Наполеона. На судову пил звернув увагу президент Ніколя Саркозі, тут же позначивши шлях розвитку. 7 січня в своєму зверненні до Касаційного суду Франції він розповів про найголовніше, попутно присоромив суди за їх відсталі погляди і мислення. Враховуючи, що президент - прихильник нових віянь, інновацій передбачається чимало. Починаючи з травня 2007 р., коли Саркозі приступив до виконання своїх прямих обов'язків як глава держави, у французьких судах йде переділ, і далеко не всі впевнені в тому, що це добре закінчиться. Прихильникам обраного курсу впевнено заперечують скептики. Що характерно, серед останніх чимало самих суддів.

У країні вже закрито близько 300 суден, посилені покарання для неповнолітніх правопорушників, а також для тих, у кого постійні проблеми з правоохоронними органами. Крім того, рекомендовано звернути увагу на тих, хто відбув тюремний термін, але чия поведінка викликає обгрунтовані побоювання. Все це було зроблено вже при Саркозі і в цілому знайшло розуміння.

Ніяких труднощів не виникало до тих пір, поки мова не зайшла про перегляд унікальною, чисто французької системи правосуддя, повноважень суддів, а також перерозподіл повноважень в рамках судочинства.

Вирішено, що такий пережиток, як juge d'instruction - унікальний клас спеціальних слідчих, які проводять досудове розслідування і передають матеріали до суду для вирішення питання про порушення справи, повинен, нарешті, зникнути. Судові слідчі володіють дуже широкими повноваженнями по частині витребування документів, приводів, вилучення документів, викликів на допит. Відповідно, вони користуються великим впливом, що, на думку сучасних реформаторів, не зовсім правильно і не завжди зручно. При такому підході дуже багато чого залишається на розсуд однієї людини, для якого не буде важко повернути справу або в одну, або в інший бік. На зміну реліктовим слідчим повинні прийти звичайні, що згладить відчутну різницю між французьким правосуддям і судовими системами інших країн. Наприклад, той же Англії чи тих же США.

Про сенс такого роду перевороту Ніколя Саркозі розповів особисто. Скасування що став традиційним атрибуту французької судової влади, розширення функцій прокуратури та державного обвинувача служить, по совам президента, однієї благородної мети - "гарантувати права людей, що перебувають під слідством". Окремі французькі фахівці впевнені, що права тут зовсім ні до чого, і заявляють, що уряд сам дискредитувало судових слідчих, а тепер вирішило просто їх позбутися. Як би там не було, але судові слідчі залучалися при розслідуванні всього лише 5% кримінальних справ.

І це саме по собі - показник, але аж ніяк не привід відмовлятися від судових слідчих. Врешті-решт, система, що складалася століттями, може не витримати такого потрясіння. "Якщо вони відмовляться від судових слідчих, розслідування на цьому просто закінчаться, - вважає суддя Ерік Хальфа.

Його підтримують багато інших фахівців, на думку яких у результаті перекроювання існуючої системи, більш-менш незалежною, виникне залежна, контрольована урядом прокуратура і окремо - суд, думка якого навряд чи буде когось хвилювати.

философская герменевтика


Навігація по сайту Розділи сайту