социализм политология

Національні засоби

Зазвичай, коли мова заходить про забезпечення поваги права, погляди людей звертаються до правоохоронних органів. Останнім дійсно належить важлива, але зовсім не вирішальна роль у забезпеченні поваги закону. Головне - у вихованні, в прищепленні поваги до людини, її прав та інтересів.

Одна з причин зростання злочинності в Росії і в інших країнах СНД бачиться в тому, що в радянський період суспільство не було виховане в дусі поваги до людської особистості. З легкістю вбиває, грабує своїх співгромадян буде ще більш жорстокий в ході збройного конфлікту. Чеченський досвід тому свідчення.

Женевські конвенції і перший Додатковий протокол до них кваліфікують ряд серйозних порушень що містяться в них норм як військові злочини. Відносно таких злочинів встановлена універсальна юрисдикція. Будь-яка держава, у владі якого виявиться обвинувачений, зобов'язана організувати кримінальне переслідування або видати цю особу іншій державі. При менш серйозних порушеннях державам слід вживати заходів як кримінального, так і дисциплінарного характеру. Конвенції зобов'язали учасників прийняти відповідні закони.

Однак закон сам по собі справи не вирішує. Необхідно виховання відповідного правосвідомості. Починати треба зі школи. Особливо важливе виховання військовослужбовців. Чим вище військове звання, тим кращий повинні бути знання міжнародного гуманітарного права. Воєначальник зобов'язаний зробити все від нього залежне для попередження порушень норм гуманітарного права особами, що входять до складу підлеглих йому збройних сил. Нехтування цим обов'язком саме по собі розглядається як діяння.

Поки кількість випадків залучення державами своїх військовослужбовців до кримінальної відповідальності за порушення міжнародного гуманітарного права мізерно мало.

Як приклад можна вказати на процес американського лейтенанта У. Келлі, який в 1971 р. був засуджений військовим трибуналом у відповідності з Єдиним законом про військову юстиції за масові вбивства мирних жителів в'єтнамської села Сонгмі.

Полонені можуть бути засуджені і за здійснені раніше військові злочини, а також відбувати термін покарання після завершення конфлікту.

категории диалектики в философии


Навігація по сайту Розділи сайту