Головна Міжнародне Міжнародне гуманітарне право Нейтралітет і військові дії на морі
понятие политического конфликта

Нейтралітет і військові дії на морі

У даному випадку існує дві основні проблеми:

- Права воюючих сторін щодо морської торгівлі нейтральної держави;

- Права нейтральної держави щодо суден воюючих сторін, що знаходяться в межах його юрисдикції.

Здавна визнається право воюючих держав на огляд нейтральних торговельних суден з метою запобігання провозу військової контрабанди. Прийнято розрізняти:

- Абсолютну військову контрабанду, тобто військові матеріали;

- Умовну контрабанду, тобто матеріали подвійного призначення, придатні для використання і у військових, і в мирних цілях;

- Неконтрабанду.

Предмети перших двох категорій можуть бути захоплені, якщо призначені для супротивника. Третя категорія захопленню не підлягає. Пошта не підлягає захопленню. У разі якщо пошта опиниться в руках воюючого держави, вона повинна бути відправлена за адресою якомога швидше.

Перевозить контрабанду нейтральне судно може бути захоплене у відкритому морі або в територіальних водах воюючих держав. Контрабандний вантаж підлягає конфіскації на основі рішення спеціального суду, який називається "призовий суд". Саме нейтральне судно може бути конфісковано як приз, якщо контрабанда складала більше половини всього вантажу.

В умовах світових війн концепція військової контрабанди було замінено режимом морської ізоляції. Будь-який вантаж, включаючи їжу, вважався контрабандою, якщо прямував противнику.

У збройних конфліктах на море застосовується морська блокада, тобто ізоляція портів або берегової лінії противника. Блокада повинна бути ефективною, тобто здатної реально перешкодити проходу суден. Нейтральні суду при наближенні до зони блокади оглядається, а при порушенні ними блокади можуть бути захоплені. Після 1945 р. були випадки оголошення блокади, але жоден з них не відповідав відповідним вимогам.

Під час війни з Пакистаном Індія в 1971 р. оголосила блокаду портів противника. Однак кількість виділених для цього кораблів виявилося досить далеко від вимог ефективної блокади. Широкомасштабна блокада була організована Сполученими Штатами щодо Куби з метою не допустити доставку радянських ракет. Блокада була зроблена в мирний час і не може бути визнана правомірною, оскільки представляла порушення принципу незастосування сили або загрози силою.

Блокада застосовується в якості міжнародних економічних санкцій. У 1990 р. Рада Безпеки уповноважив застосування військово-морських сил для припинення експорту нафти з Іраку.

На морську акваторію поширюється режим, загальний для всієї території держави. Якщо мова йде про територіальне море нейтральної держави, то воно не може бути театром військових дій. У разі заходження переслідуваного військового корабля противника у води нейтральної держави переслідування припиняється.

Військові кораблі воюючих держав можуть перебувати у водах нейтральної держави не більше 24 годин, причому в одному порту - не більше трьох кораблів. Продовження терміну перебування може мати місце у разі потреби в ремонті в межах, необхідних для досягнення судном свого порту. У випадку перевищення кораблем допустимого терміну його команда підлягає інтернування, а корабель робиться непридатним для виходу в море.

В останні роки ряд держав оголосили заборону на заходження в їх порти кораблів з ядерною зброєю або навіть з ядерним двигуном. Така заборона може бути віднесено і до періоду збройного конфлікту.

бытие формы


Навігація по сайту Розділи сайту