тоталитарный политический режим

Режим військової окупації

У ході збройного конфлікту одна з воюючих сторін може отримати контроль над частиною або всією територією іншої, тобто окупувати її. Окупація не наділяє окупанта суверенними правами. Він не має права анексувати або передати іншій державі цю територію. Її доля вирішується лише при остаточному мирне врегулювання. Не слід також забувати, що відповідно до Статуту ООН завоювання не є законним методом придбання території.

Після окупації Кувейту під час війни 1990 - 1991 рр.. Ірак спробував анексувати її територію, оголосивши її своєю 19-ою провінцією. Ця анексія не була визнана жодною державою.

Під час забезпечення на окупованій території необхідного порядку сам факт окупації (навіть незаконний) покладає на населення деякі обов'язки щодо окупанта, а останній несе відповідальність за повагу прав населення.

Основний критерій окупації носить фактичний характер - встановлення реальної влади над територією. IV Гаазька конвенція 1907 встановила, що територія вважається окупованою, коли вона реально стає підвладної армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту частину території, на якій ця влада була встановлена і реально здійснюється. Згідно з загальною для всіх чотирьох Женевських конвенцій 1949 р. ст. 2 режим окупації застосовується і в тому разі, якщо територія зайнята без збройного опору.

Існують різні види окупації. Гуманітарний право поширює свою дію насамперед на військову окупацію, тобто на тимчасове зайняття території військами противника в ході збройного конфлікту. Іншим видом окупації, також мають зв'язок з озброєним конфліктом, є післявоєнна окупація як засіб забезпечення виконання державою, що несе відповідальність за агресію, своїх зобов'язань. Прикладом може служити окупація території Німеччини та її союзників військами антигітлерівської коаліції на основі угод. Гуманітарний право застосовується і до окупації такого роду.

Інший вид окупації має місце при звільненні території союзника від ворожої окупації. Встановлюючи тимчасовий контроль над звільненою територією, союзна армія керується нормами гуманітарного права. Ще один вид окупації - заняття воюючою стороною території нейтральної держави. І в цьому випадку застосовується гуманітарне право.

философия личность


Навігація по сайту Розділи сайту