Головна Міжнародне Міжнародне гуманітарне право Методи ведення військових дій
принцип разделения властей система сдержек и противовесов

Методи ведення військових дій

Віроломство і військові хитрощі. Міжнародне гуманітарне право здавна забороняє віроломство, під якою мається на невиконання обіцянки, даного противнику. Прикладом може служити підняття білого прапора як знака капітуляції з метою наближення до противника і наступного застосування зброї або використання знаків Червоного Хреста для захисту військових об'єктів. Додатковий протокол Перший підтвердив норму: "Забороняється вбивати, наносити поранення або брати в полон противника, вдаючись до віроломство" (п. 1 ст. 37).

Акт капітуляції військової частини повинен бути ясно виражений. Фактичне припинення воєнних дій або відступ частини не надає відповідних прав. Під час відступу з Кувейту в 1990 р. колона збройних сил Іраку по дорозі в Басру була атакована силами антиіракської коаліції.

У відміну від віроломства військові хитрощі вважаються правомірними. Вони відрізняються від віроломства тим, що не порушують обіцянки, даного противнику. Найпоширенішою хитрість - маскування. У роки Великої Вітчизняної війни Радянська армія активно використовувала, наприклад, таку хитрість, як будівництво помилкових аеродромів.

Пощади. Перший Додатковий протокол підтвердив звичайну норму, що забороняє ненадання противнику пощади. У ньому говориться: "Забороняється віддавати наказ не залишати нікого в живих, погрожувати цим противнику або вести воєнні дії на такій основі" (ст. +40).

Бомбардування грають все більш важливу роль серед методів ведення війни. З урахуванням широти дії вони досить детально регламентуються правом. Основний принцип полягає в тому, що вони повинні бути спрямовані на військові, а не на цивільні об'єкти і не повинні бути "невибіркову". Це випливає з принципу, закріпленого ще Петербурзької декларацією 1868, який обмежив законну мета війни ослабленням збройних сил супротивника.

Конкретні обмеження встановлені Гаазькою конвенцією 1907 (Положення про воєнні дії на суші). Заборонено бомбардування незахищених міст, будівель і інших населених місць. При бомбардування повинні бути вжиті заходи з тим, щоб по можливості щадити будинки, що використовуються в наукових цілях, для мистецтва, благодійної діяльності та охорони здоров'я, якщо вони не використовуються у військових цілях. Такий самий захистом користуються і військові госпіталі. Ці положення підтверджені й розширені перший Додатковим протоколом (ст.. 51 і 57).

Наведені правила застосовуються до всіх видів бомбардування, включаючи повітряну і морську. Повітряні бомбардування становлять особливу складність. Вони дії обмежують можливості виборчого. Певні можливості в цьому плані відкриває розвиток ракетної техніки, відрізняється значною точністю. Проте і з цією технікою виникає чимало проблем.

Так, під час ірано-іракської війни 1980 - 1988 рр.. іранські військово-повітряні сили атакували конвой американський в Персидській затоці. Запущена у відповідь з американського корабля ракета збила цивільний літак іранської компанії. Чималі жертви понесло мирне населення Афганістану в результаті повітряних бомбардувань США під час військових дій проти талібів, незважаючи на те що застосовувалося високоточна зброя.

Під час Другої світової війни Німеччина, з одного боку, і Великобританія та США - з іншого, широко застосовували бомбардування "по площах" з метою руйнування промислового потенціалу супротивника і деморалізації населення. Чимало юристів визнали подібні дії неправомірними (наприклад, шведський професор Х. Блікс). Тим не менше на Нюрнберзькому процесі звинувачення в бомбардуванні "по площах" німецькому керівництву пред'явлено не було. При всіх умовах подібні бомбардування припустимі лише за умови, що військові об'єкти практично не можуть бути відділені від прилеглих житлових районів.

По-новому постала проблема бомбардувань у зв'язку з появою численних установок і споруд, "що містять небезпечні сили": атомні електростанції, хімічні підприємства, великі греблі та дамби та ін Руйнування подібних об'єктів здатне спричинити за собою численні жертви. Повномасштабні військові дії в таких промислових регіонах, як Західна Європа, стають майже неможливими, оскільки неминуче ведуть до загальної катастрофи. Відомо кілька випадків бомбардування небезпечних об'єктів. Ізраїль бомбив в Іраку атомну електростанцію, а останній - в Ірані. Щоправда, в обох випадках ядерний матеріал ще не був завезений.

Відгукуючись на нові умови, перший Додатковий протокол установив загальне правило: "Установки і споруди, що містять небезпечні сили ... не мають ставати об'єктами нападу навіть у тих випадках, коли такі об'єкти є військовими об'єктами, якщо такий напад може викликати вивільнення небезпечних сил і наступні тяжких втрат серед цивільного населення "(пункт 1 ст. 56).

Додатковий протокол Перший встановив неприпустимість нападу на об'єкти, необхідні для виживання цивільного населення (ст. 54).

Екологічні методи та засоби ведення військових дій. Військові дії завжди завдають шкоди природі. Це, так би мовити, побічний ефект слід відрізняти від впливу спеціально призначених для цього методів і коштів. Досягнення науки і техніки відкрили в цьому плані майже необмежені можливості. Мова йде про геофізичних методи та засоби ведення війни. Можна викликати зливові дощі та великі площі затопити, породити хвилі цунамі, створити над певним районом "озонову діру", викликати землетрус та ін

Використання екологічних методів і засобів ведення військових дій уже мало місце.

Так, у час війни у В'єтнамі США широко застосовували дефоліанти - хімічні речовини, що призводять до опадання листя в лісі. У результаті були виведені з ладу великі лісові масиви, постраждали люди, включаючи американських військовослужбовців.

Після цього з'явився термін "екоцид" за аналогією з геноцидом. Під цим розуміються злочинні дії, що завдають великої шкоди природі.

У 1977 р. ООН прийняла Конвенцію про заборону воєнного або будь-якого іншого ворожого використання техніки, що змінює навколишнє середовище. Заборонена техніка визначена як будь-яка техніка, що використовується для зміни динаміки, композиції або структури Землі, включаючи біосферу, літосферу, гідросферу та атмосферу або космічний простір.

Конвенція заборонила геофізичних застосування методів і засобів війни, але не встановила загальної норми, яка забороняє нанесення екологічної шкоди в ході військових дій. Це була зроблена перша Додатковим протоколом 1977, який зобов'язав воюючих оберігати природне середовище від заподіяння їй великого, довгострокового і серйозного збитку (ст. 55).

Після війни в Персидській затоці Генеральна Асамблея ООН прийняла в 1993 р. консенсусом Резолюцію "Захист навколишнього середовища під час збройного конфлікту". У ній сказано, що руйнування навколишнього середовища, не виправдане військовою необхідністю і здійснене у значних розмірах, безсумнівно, суперечить міжнародному праву.

Прийнятий Комісією міжнародного права проекту Кодексу злочинів проти миру та безпеки людства кваліфікував такого роду дії як злочин. Кримінальний кодекс містить ст РФ. 358 "Екоцид", яка поширює свою дію і на мирний час.

Після окупації Кувейту іракське командування наказало злити в Перська затока велика кількість нафти, завдавши величезної шкоди морському середовищі і узбережжю, було підпалено кувейтські нафтопромисли, що призвело до отруєння великих площ і атмосфери, що негативно позначилося на озоновому шарі. В результаті зросла кількість захворювань органів дихання, ракових захворювань. Вжитими у 1991 р. Резолюціями Рада Безпеки ООН встановив матеріальну відповідальність Іраку за збитки, завдані навколишньому середовищу.

Підводна війна. Методи ведення війни з використанням підводних човнів створюють низку складних проблем для гуманітарного права. Основна породжена практикою затоплення торговельних суден без попередження при здійсненні морської блокади противника. З урахуванням досвіду першої світової війни в 1936 р. був підписаний Лондонський протокол про ведення військових дій підводними човнами. Було встановлено, що підводні човни не повинні топити торгові судна, не забезпечивши безпеку пасажирів, команди і документів, за винятком випадків коли судно відмовляється зупинитися для огляду.

Під час Другої світової війни прагнення послабити виробничий потенціал противника привело до необмеженої підводної війни. Введення практики військових конвоїв зробив вимогу попередження нереальним. Загалом у підводному війні з урахуванням її специфіки повинні застосовуватися загальні норми гуманітарного права.

концепция человека это