Головна Міжнародне Міжнародне повітряне право Поняття міжнародного повітряного права
черты либеральной идеологии

Поняття міжнародного повітряного права

Міжнародне повітряне право - галузь міжнародного права, принципи і норми якої регулюють міжнародні польоти й інші види використання повітряного простору.

Це право - порівняно нова й активно розвивається галузь міжнародного права. Значення повітряного права визначається зростаючою роллю авіації як в економічному, так і у військовому аспекті.

Римське право розглядало повітря як природне середовище, абсолютно необхідну для життя і доступну всім - спільне надбання (res communis). Але як тільки з'явилася можливість використовувати повітряний простір в комерційних і військових цілях, держави одностайно заявили право на суверенітет над повітряним простором, стали включати його до складу своєї території. Це положення було закріплене першому ж багатосторонньої Паризької конвенції про регулювання міжнародних повітряних сполучень 1919

Суверенітет над повітряним простором був з самого початку покладений в основу міжнародного повітряного права, став його основним принципом. Стаття 1 Чиказької конвенції про цивільну авіацію 1944 р. (далі - Чиказька конвенція) - основного акта міжнародного повітряного права - підтверджує повний і виключний суверенітет кожної держави щодо повітряного простору над його територією.

У силу суверенітету держави встановлюють порядок користування їх повітряним простором, видають відповідні нормативні акти. Закріплюючи це положення, Чиказька конвенція зазначає, що відповідні правила застосовуються до повітряних суден "незалежно від їх національності" (ст. 11), тим самим встановлюється правило недискримінації.

Другий основний принцип повітряного права - принцип свободи польотів у міжнародному повітряному просторі. Здійснення цієї свободи регулюється додатком 2 до Чиказької конвенції та прийнятими Міжнародною організацією цивільної авіації (ІСАО) стандартів, які є юридично обов'язковими (ст. 12). Це положення не відноситься до повітряних суден, які використовуються державою для здійснення своїх владних функцій (прикордонний і митний контроль, оборона, поліцейські функції).

Оскільки основна маса міжнародних польотів здійснюється через територію держав, виникло чимало складних проблем як правового, так економічного і політичного характеру.

Ілюстрацією може служити наступний випадок. З 1 квітня 2002 р. рішенням ЄС заборонений політ до Європи літаків, які не відповідають європейським стандартам за рівнем шуму. Під цю заборону підпали дві третини літаків авіакомпанії "Пулково", що здійснювали польоти між Петербургом і Берліном. За рік вони виконували 672 рейсу. Їх скасування означала для компанії багатомільйонні втрати, не кажучи вже про втрату ринку.

Російське міністерство транспорту в лютому 2002 р. попросило зробити для компанії "Пулково" тимчасове виключення, попередивши, що інакше будуть заборонені польоти компанії "Люфтганза" в повітряному просторі Росії. Цей захід означала б катастрофу для компанії, яка здійснювала 72 польоти на тиждень в Росію і країни СНД. Крім того, через Росію проходили багато рейсів літаків цієї компанії в країни Азії.

Не випадково в міжнародному повітряному праві з самого початку основну увагу було приділено проблемі транзитних польотів у повітряному просторі держав. Угода про міжнародному повітряному транзит 1944 встановило дві свободи повітря:

1) можливість прольоту без посадки;

2) можливість посадки для технічного обслуговування.

Обидві волі отримали визнання без особливих зусиль. Держави враховували їх необхідність.

Угода про міжнародному повітряному транспорті 1944 (далі - Угода про повітряному транспорті) крім двох згаданих свобод встановило ще три:

3) можливість висаджувати пасажирів, вивантажувати вантаж і пошту, взяті на території держави, де зареєстрований літак;

4) можливість брати на борт пасажирів, вантаж і пошту, наступні на територію держави, де зареєстрований літак;

5) можливість брати на борт пасажирів, вантаж і пошту, наступні на територію будь-якого з беруть участь в Угоді держав, і можливість висадки пасажирів, а також вивантаження пошти та вантажу, що прямують з будь-якого з цих держав.

Економічні наслідки останніх трьох свобод настільки істотні, що багато держав виявилися не готові надати їх на багатосторонній основі. Проте після вступу Угоди про повітряному транспорті в силу ці свободи увійшли в міжнародне повітряне право. Однак реалізація їх здійснюється шляхом укладення двосторонніх угод. Тому не дивно, що в ІКАО зареєстровано близько 4 тис. двосторонніх угод про повітряне сполучення.

Аналіз цих угод дозволяє виявити ще три свободи:

1) можливість брати пасажирів, пошту та вантаж для третьої держави, дотримуючись через територію держави, де зареєстрований літак, і можливість висаджувати пасажирів і вивантажувати пошту і вантаж, які йдуть із третьої держави;

2) можливість польоту безпосередньо між державою, що надає таку свободу, і третьою державою без посадки на території держави реєстрації;

3) можливість рейсів між аеропортами держави, що надає таку свободу (каботажні рейси).

Надання названих свобод - явище рідкісне, особливо це відноситься до каботажних рейсам.

Система джерел міжнародного повітряного права досить складна. Ними є універсальні та регіональні конвенції, безліч двосторонніх угод, діють звичайні норми. В Чиказької конвенції про цивільну авіацію 1944 р. бере участь більшість держав, включаючи Росію.

Ряд конвенцій присвячений безпосередньо повітряних перевезень (повітряне транспортне право). До них відносяться:

- Варшавська конвенція про уніфікацію деяких правил, що стосуються міжнародних повітряних перевезень, 1929 р. і ряд доповнюють її протоколів (ратифікована СРСР у 1934 р.);

- Женевська конвенція про визнання прав на повітряне судно 1948;

- Міжнародна конвенція про шкоду, заподіяну іноземними повітряними суднами третім особам на поверхні, 1952 р. У 1978 р. вона була доповнена Монреальським протоколом (СРСР приєднався до Конвенції, набула чинності для СРСР в 1982 р.);

- Монреальська конвенція про уніфікацію деяких правил міжнародних повітряних перевезень 1999 (Росія не бере участь).

Наступна група конвенцій має на меті забезпечення безпеки повітряних суден, огородження їх від злочинних посягань (частина міжнародного кримінального права):

- Токійська конвенція про злочини та деякі інші акти, що здійснюються на борту повітряного судна 1963 (СРСР приєднався до Конвенції, набула чинності для СРСР в 1988 р.);

- Гаазька конвенція про боротьбу з незаконним захопленням повітряних суден 1970 (Росія бере участь, набула чинності в 1971 р.);

- Монреальська конвенція про боротьбу з незаконними актами, спрямованими проти безпеки цивільної авіації, 1971 р. (набула чинності для СРСР в 1973 р.), Конвенція була доповнена Монреальським протоколом про боротьбу з незаконними актами насильства в аеропортах, які обслуговують міжнародні польоти, 1988 р .

Норми міжнародного повітряного права містяться і в конвенціях, присвячених іншим питанням. Конвенція з морського права 1982 підтверджує свободу польотів над відкритим морем, містить положення про транзитний прольоті через протоки і архіпелажние води. Всесвітня поштова конвенція регулює перевезення міжнародної авіапошти.

Міжнародне повітряне право тісно пов'язане з національним повітряним правом, точніше, з тією його частиною, яка відноситься до міжнародних польотів. Національне право і в цьому випадку не є джерелом міжнародного права. Але без нього картина правового регулювання в даній області буде неповною. Крім того, у цій галузі особливо відчутно вплив міжнародного права на внутрішнє право.

Основним актом внутрішнього повітряного права в нашій країні є Повітряний кодекс РФ 1997 Чимало суттєвих норм містять і інші закони, перш за все Закон РФ від 1 квітня 1993 N 4730-1 "Про Державну кордоні Російської Федерації" (далі - Закон про державний кордон). Разовим польотів присвячено Постанова Уряду РФ від 3 червня 1998 "Про порядок видачі дозволів на разові польоти повітряних судів іноземних держав у Російській Федерації". Пряме відношення до повітряного права мають деякі норми цивільного, кримінального, трудового, митного та інших галузей внутрішнього права РФ.

Деякі держави використовують внутрішнє право для забезпечення інтересів своїх авіаційних компаній в гострій конкурентній боротьбі. При цьому США не зупиняються перед доданням своїми законами екстратериторіальні дії. Як приклад можна назвати Закон США про конкуренцію на міжнародному повітряному транспорті 1979

движение развитие


Навігація по сайту Розділи сайту