Головна Міжнародне Право міжнародних організацій Членство в міжнародних організаціях
марксистский подход к пониманию политики опирается на

Членство в міжнародних організаціях

Характерна риса міжнародних організацій складається в тому, що їх членами є лише суверенні держави, саме держави, а не їх органи, незважаючи на те що такі організації зазвичай іменують міжурядовими. Не можуть бути членами міжнародної організації частині держави. Всі члени рівноправно органів беруть участь у роботі організації і несуть відповідальність за його діяльність, роблять внески до її бюджету.

Після Другої світової війни колоніальні країн не відповідали вимогам, що пред'являються до членів міжнародних організацій, але були зацікавлені в діяльності організацій. Для вирішення проблеми було використане асоційоване членство. Від повного членства воно відрізняється відсутністю права брати участь у голосуванні та бути обраним до виконавчих органів, у наш час асоційоване членство використовується в тих випадках, коли з тих чи інших причин повне членство тимчасово або постійно неможливо. Так, країни Східної Європи пройшли через етап асоційованого членства в Раді Європи.

Існує статус спостерігача. Він надається державам-членам чи державам-членам, які не увійшли до складу органа організації. Швейцарія була представлена спостерігачами на багатьох засіданнях Генеральної Асамблеї ООН. Більшість членів ООН направляють своїх спостерігачів на засідання Ради Безпеки ООН. Статус спостерігача був наданий ООН ряду національно-визвольних рухів. Нерідко спеціалізовані установи та регіональні організації направляють своїх спостерігачів в органи ООН. Вони мають право бути присутніми на засіданнях і основних отримувати документи.

Найчастіше неурядовим організаціям надається консультативним статусом, який близький статусу спостерігача. Така практика типова для Економічної і Соціальної Ради ООН.

Членство припиняється з ліквідацією організації або держави самого-члена, воно не переходить у порядку правонаступництва. Росія посіла місце СРСР не як правонаступник, а як держава - продовжувач СРСР.

Членство може бути припинено в результаті виходу з організації, що передбачено статутами багатьох організацій.

У період між 1949 й 1953 роках. ряд країн Східній Європи вийшли з ВООЗ і ЮНЕСКО. Більшість західних держав заявили про незаконність цього кроки. Надалі США і Великобританія односторонньо призупинили своє членство в ЮНЕСКО. Незважаючи на те що також не Статут ООН передбачає можливості виходу, Індонезія в 1965 р. вийшла з Організації в односторонньому порядку. Після рішення країн Східної Європи відновити своє членство в ВООЗ і ЮНЕСКО не піддалися вони процедурою прийому, їх членство було відновлено. Аналогічним чином було відновлено і членство Індонезії в ООН. Загалом, можна вважати, що держави мають право на вихід з організації.

Статути багатьох організацій передбачають можливість виключення з числа членів. Якщо ж у статуті відповідне положення відсутнє, виключення неприпустимо. У такому випадку можна усунути порушує статут держава від участі в роботі організації, відмовившись визнати повноваження його представників, зрозуміло, тимчасово, що рівносильно призупинення членства.

диалектические законы


Навігація по сайту Розділи сайту