типология лидерства

Типи кордонів

Ухвалено розрізняти сухопутні, водні і повітряні кордони, надр а також межі. Останні два види кордонів похідні від двох перших, яким і присвячені основні правила їх встановлення.

Сухопутні кордони вважають за краще проводити по характерним точкам, лініях рельєфу або ясно видимих орієнтирів. Ними можуть бути ріки, гори тощо Такі межі ясно помітні і викликають менше непорозумінь. Їх іменують природними межами. Ця назва не має нічого загального з досить поширеною в минулому концепцією природних меж, прихильники якої вважали, що кордони повинні проходити по природних рубежів, створеним самою природою. Якщо держава не має таких меж, то воно може їх домагатися, зокрема за допомогою сили.

У багатьох випадках межі доводиться проводити між умовними точками без природних орієнтирів. При цьому повинні враховуватися інтереси місцевого населення.

Відомі також так звані географічні межі, що збігаються з меридіанів і паралелей географічної сітки. Такими є межі арктичного сектора Росії. Широко застосовувалися такі кордони при розмежуванні колоніальних володінь в Африці. Будучи проведеними без урахування місцевих умов, вони поділяли племена, різали природні та господарські комплекси. Від негативних наслідків подібного розмежування країни Африки страждають до цих пір. Чимало конфліктів через колоніального підходу до меж існує в сучасній Латинській Америці.

Водні кордону на річках встановлюються в такий спосіб: якщо річка судноплавна, то посередині головного фарватеру або по тальвегу (лінія найбільших глибин), якщо ж річка несудохідна або струмок, то по їх середині; у випадку якщо у річки є кілька рукавів - посередині головного рукава. На озерах та інших водоймах - по прямій лінії, що з'єднує виходи кордону до берегів водойми. Що проходить по річці, озеру чи іншій водоймі кордон не переміщується при зміні обрису берегів або рівня води і при відхиленні русла річки.

Після створення водосховища чи іншого штучної водойми кордон залишається на тому ж місці, де вона проходила до затоплення. Вона лише перетворюється з сухопутної у водне. На мостах і дамбам межа проходить у центрі цих споруд незалежно від водної лінії кордону.

Морські кордони збігаються із зовнішніми межами територіальних вод. У відповідності з міжнародним правом Росія встановила 12-мильну ширину ці вод.

типы морали


Навігація по сайту Розділи сайту