категории политологии

Інші види визнання

У випадку іноземної окупації найчастіше створюються органи керівництва національним опором, а отже, виникає проблема ставлення до них з боку інших держав. Обсяг і наслідки визнання в цьому випадку дуже різні.

Для ілюстрації пошлемося на французький досвід у роки Другої світової війни. У 1942 р. уряди СРСР та Великобританії визнали сформований де Голлем Французький комітет національного визволення єдиним органом, що володіє правом організовувати участь у війні французьких громадян і французьких територій і представляти їхні інтереси. Мова йшла про визнання органу військового керівництва. Право брати участь у політичних угодах і навіть у спільних деклараціях союзників за Комітетом не визнавалося. Лише після утворення Тимчасового уряду і після передачі під його управління внутрішньої зони Франції в 1944 р. його визнали СРСР, США, Великобританія. Після цього з Тимчасовим урядом були укладені договори, в тому числі дуже важливі політичні. СРСР уклав договір про союз і взаємну допомогу строком на 20 років.

Досить великою була практика визнання органів національного визволення у роки деколонізації. Часом визнання носило колективний характер і здійснювалося міжнародними організаціями. Так, Ліга арабських держав і чимале число урядів багато років визнають Організацію визволення Палестини законним представником палестинського народу.

Історії громадянських війн минулого відомі випадки визнання повсталих і воюючим (або воюючою стороною). Вони мали місце тоді, коли інтереси іноземної держави були пов'язані з територією, контрольованою збройними силами, які ведуть боротьбу з урядом.

Визнання повсталих означало, що визнає держава визнає факт повстання проти уряду і не буде розглядати повстанців як озброєних злочинців. Визнані держави нерідко заявляли про визнання за повстанцями певних прав, наприклад права притулку, права на отримання гуманітарної допомоги.

Кілька більш широким є визнання воюючим. У цьому випадку на повсталих поширюється міжнародне гуманітарне право практично в тому ж обсязі, що і на держави, включаючи нейтралітет. Умовою визнання є наявність значній території держави, стійко контрольованій повстанцями, і ефективне командування збройними силами, що забезпечує дотримання військової дисципліни і норм міжнародного гуманітарного права.

У зв'язку зі змінами в міжнародне гуманітарне право, що визнала за повсталих населенням і за партизанами певний статус, обидва види визнання перестали використовуватися.

ортодоксальные и неортодоксальные философские школы в древней индии


Навігація по сайту Розділи сайту