Головна Міжнародне Основні принципи міжнародного права Принцип територіальної цілісності
функции политической системы.

Принцип територіальної цілісності

Територія служить матеріальною основою держави. Без території немає держави. Тому держави приділяли особливу увагу забезпеченню її цілісності. Статут ООН зобов'язує утримуватися від загрози силою або її застосування проти територіальної недоторканності держави (ч. 4 ст. +2). Декларація 1970 не виділяє цей принцип як самостійний. Його зміст відбито в інших засадах. Принцип незастосування сили ставить за обов'язок утримуватися від загрози силою або її застосування проти територіальної недоторканності будь-якої держави. З цією метою не може також бути використано політичне, економічне або інший тиск.

Територія держави не повинна бути об'єктом військової окупації, що стала результатом застосування сили в порушуючи Статут ООН, або об'єктом придбання іншою державою в результаті погрози силою або її застосування. Такі придбання не признаються законними.

Останнє положення не відноситься до договорів з територіальних питань, укладених до прийняття Статуту ООН. Інше становище поставило б під сумнів правомірність багатьох давно склалися державних кордонів. Законність відторгнення частини території держав, які несуть відповідальність за розв'язування Другий світової війни, визнана Статуту ООН (ст. 107). Заключний акт НБСЄ 1975 р. виділив самостійний принцип територіальної цілісності, зміст якого відображає сказане раніше. Про територіальної цілісності говориться в установчих актах регіональних об'єднань. Статут Організації американських держав визначив як одну з головних цілей захист територіальної цілісності (ст. 1.  &nbsp Аналогічне становище міститься в Хартії Організації африканського єдності (ст. ст. 2 та 3). Даний принцип знайшов відображення й у конституційному праві. Згідно Конституції: "Росія забезпечує цілісність і недоторканність своєї території" (ч. 3 ст. 4).

философские методы исследования


Навігація по сайту Розділи сайту