Головна Історія права Галузі права Забезпечення підозрюваному і обвинуваченому права на захист
монархия республика

Забезпечення підозрюваному і обвинуваченому права на захист

Забезпечення підозрюваному і обвинуваченому права на захист принцип як кримінального процесу спирається на конституційні та кримінально-процесуальні норми. Конституція РФ не лише містить вказівку на право кожного захищати свої права і свободи всіма способами, не забороненими законами (ст. 45), але і гарантує право на отримання кваліфікованої юридичної допомоги, у тому числі і безкоштовною, з моменту затримання, взяття під варту або предявлення обвинувачення (ст. 48).

Ст. 16 КПК України визначає, що підозрюваному і обвинуваченому забезпечується право на захист, яке вони можуть здійснювати особисто або за допомогою захисника і (або) законного представника. В якості захисників допускаються

адвокати. За визначенням або постановою суду в якості захисника можуть бути допущені поряд з адвокатом один з близьких родичів обвинуваченого або інша особа, про допуск якого клопоче обвинувачений. При виробництві у мирового судді зазначена особа допускається і замість адвоката.

Суд, прокурор, і слідчий дізнавач розяснюють підозрюваному і обвинуваченому їх права та забезпечують їм можливість захищатися всіма не забороненими кримінально-процесуальним законом способами і засобами та мати достатній час і можливість для підготовки до захисту.

Підозрюваний і обвинувачений имеет право: знати, в чому він підозрюється або звинувачується; отримати копію постанови про притягнення його як обвинуваченого, копію постанови про застосування до нього запобіжного заходу, копію обвинувального висновку або обвинувального акта; заперечувати проти обвинувачення, давати показання за предявленим йому обвинуваченням або відмовлятися від дачі показань; подавати докази, заявляти клопотання і відводи; давати показання і розмовляти рідною мовою або мовою, якою він володіє; користуватися допомогою перекладача безкоштовно і т. д.

Участь у кримінальній справі захисника чи законного представника обвинуваченого не є підставою для обмеження будь-якого права обвинуваченого.

У випадках, коли підозрюваний, обвинувачений є неповнолітнім; підозрюваний, обвинувачений через фізичні або психічні вади не може самостійно здійснювати своє право на захист; підозрюваний, обвинувачений не володіє мовою, якою ведеться провадження у кримінальній справі; особа звинувачується у скоєнні злочину, за який може бути призначено покарання у вигляді позбавлення волі на строк понад пятнадцять років, довічне позбавлення волі або смертна кара; кримінальна справа підлягає розгляду судом за участю присяжних засідателів, - обовязкова участь захисника і

(або) законного представника підозрюваного або обвинуваченого забезпечується посадовими особами, що здійснюють провадження у кримінальній справі.

У випадках, передбачених КПК України і іншими федеральними законами, підозрюваний і обвинувачений можуть користуватися допомогою захисника безкоштовно. У випадку, якщо адвокат бере участь у провадженні попереднього розслідування або судовому розгляді за призначенням дізнавача, слідчого, прокурора або суду, витрати на оплату його праці компенсуються за рахунок коштів федерального бюджету.

основные черты немецкой классической философии


Навігація по сайту Розділи сайту