Кримінологічна характеристика

Державна злочинність - це сукупність злочинів проти основ конституційного ладу і безпеки держави. Мова йде про вузькому розумінні даного явища, що враховує злочину гол. 29 «Злочини проти основ конституційного ладу і безпеки держави» КК РФ1.

Глава 29 КК РФ включає три групи злочинів:

а) посягають на зовнішню безпеку: «Державна
зрада »(ст. 275); «шпигунство» (ст. 276); «Розголошення державної таємниці» (ст. 283); «Втрата документів, що містять державну таємницю» (ст. 284);

б) що посягають на внутрішню безпеку: «Посягання
на життя державного чи громадського діяча »(ст. 277);
«Насильницьке захоплення влади або примусове утримання
влади »(ст. 278); «Збройний заколот» (ст. 279); «Публічні
заклики до здійснення екстремістської діяльності »
(ст. 280); «Розпалювання ненависті або ворожнечі, а також приниження людської гідності» (ст. 282); «Організація екстремістського співтовариства» (ст. 282 '); «Організація діяльності
екстремістської організації »(ст. 2822);

в) злочини, які посягають на економічну безпеку: «Диверсія» (ст. 281). У свою чергу, гол. 29 КК РФ починає розд. X «Злочини проти державної влади» 2.

Державна злочинність за поширеністю в Росії стоїть на одному з останніх місць серед інших видів злочинності, хоча її прояви у кінці XX - початку XXI ст.

зустрічалися все частіше. Загальна відображене у кримінальній статистиці кількість державних злочинів у 1997-2003 рр.. збільшилася в 4,5 рази, а питома вага зріс з 0,0009% від усіх зареєстрованих злочинів до 0,004%.

Зростання відбулося в основному за рахунок злочинів, пов'язаних з порушенням ненависті або ворожнечі, а так само приниженням людської гідності, розголошення державної таємниці та низкою інших діянь.

При цьому державна злочинність змінювалася не тільки кількісно, але й якісно: трансформувалася її структура, розширювався круг що відносяться до неї законодавцем суспільно небезпечних діянь.

У 2003 р. були криміналізовані організація екстремістського співтовариства (ст. 2821 КК РФ) і організація діяльності

екстремістської організації (2822 КК РФ). Стаття 1 Федерального закону від 25 липня 2002 № 114-ФЗ «Про протидію екстремістської діяльності» зазначено, що «екстремістська діяльність (екстремізм)» - це: «1) діяльність суспільних і релігійних об'єднань, або інших організацій, яких засобів масової інформації, або фізичних осіб з планування, організації, підготовці і здійснення дій, спрямованих на: насильницьку зміну основ конституційного ладу і порушення цілісності Російської Федерації; підрив безпеки України; захоплення або присвоєння владних повноважень; створення незаконних збройних формувань; здійснення терористичної діяльності; збудження расової, національної чи релігійної ворожнечі, а також соціальної ворожнечі , пов'язаної з насильством або закликами до насильства; приниження національної гідності; здійснення масових заворушень, хуліганських дій й актів вандалізму за мотивами ідеологічної, політичної, расової, національної чи релігійної ненависті або ворожнечі, а рівно за мотивами ненависті або ворожнечі по відношенню до будь-якої соціальної групи; пропаганду винятковості, переваги або неповноцінності громадян за ознакою їх ставлення до релігії, соціальної, расової, національної, релігійної або мовної приналежності;

2) пропаганда й публічне демонстрування нацистської атрибутики або символіки або атрибутики або символіки, схожих з нацистською атрибутикою або символікою до ступеня змішування;

3) публічні заклики до здійснення зазначеної діяльності або вчинення зазначених дій; 4) фінансування вказаної діяльності або інше сприяння здійсненню се або вчинення зазначених дій, у тому числі шляхом надання для здійснення зазначеної діяльності фінансових засобів, нерухомості, навчальної, поліграфічної та матеріально-технічної бази , телефонного, факсимільного та інших видів зв'язку, інформаційних послуг, інших матеріально-технічних засобів ».

У відповідності до ст. 1 Федерального закону від 25 липня 2002 № 114-ФЗ «Про протидію екстремістської діяльності» «екстремістська організація - суспільне або релігійне об'єднання або інша організація, відносно яких на підставах, передбачених цим Законом, судом прийнято що вступило в законну силу рішення про ліквідацію або заборону діяльності у зв'язку зі здійсненням екстремістської діяльності ».

Крім того, розширені диспозиції:

ст. 280 КК РФ - передбачена відповідальність не тільки за публічні заклики до насильницької зміни конституційного ладу Російської Федерації, але і в цілому за публічні заклики до здійснення екстремістської діяльності;

ст. 282 КК РФ - раніше була передбачена відповідальність тільки за розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі, у 2003 р. - за збудження ненависті або ворожнечі, а також приниження людської гідності.

Статистичний показник в оцінці державних злочинів певною мірою умовний: кожне з них здатна завдати колосальної, а іноді непоправної шкоди інтересам безпеки особистості, суспільства і держави. Крім того, наведена таблиця не відображає злочини, розслідувані органами ФСБ, а також латентні.

Державна злочинність чутливо реагує на зміну стабільності в розвитку економічної і політичної систем всередині країни і за її межами. Особливо чітко це проглядається в історичному плані.

Внаслідок гостроти класової боротьби після Жовтня 1917 р. на перше місце серед контрреволюційних злочинів вийшли екстремістські форми протиправної діяльності. Тільки в 1920 р. трибунали країни розглянули 6 тис. кримінальних справ

0 контрреволюційних злочинах. У період колективізації відзначався сильне зростання терористичних актів. У 1928 р.
зі всіх контрреволюційних злочинів терористичні
акти складали 29,9%, в 1929 р. - 52,4 (!), у 1930 р. - 35, в
1931 р. - 22,5%. При цьому питома вага представників різних соціальних верств виглядав наступним чином: куркулів --
45%, середняків - 39,5, бідняків - 21, робітників - 1,5% '.

У міру стабілізації соціальних процесів екстремістські форми державної злочинності поступилися місцем вербальним формам протиправної діяльності (антирадянській агітації і пропаганді) 2.

В історичному аспекті відбулася трансформація від класово-ворожого ставлення до соціалізму осіб, що скоюють особливо небезпечні державні злочини, до внутрішніх спонукань, що була заснована в більшою мірою на реформаторських, націоналістичних ідеях, різного роду образи, кар'єризмі, наживи, розгнузданої егоїзм і т. п. Більше того, на тлі зростання політизації злочинності, особливо в її організованих формах1, відзначається зближення зазначених видів злочинності.

Наростання внутрішніх протиріч, викликаних кризовими явищами в предперестроечний період, викликало підвищення рівня державної злочинності. За п'ятиріччя 1980 - 1984 рр.. кількість засуджених за особливо небезпечні державні злочини в порівнянні з попереднім аналогічним за часом періодом 1975-1979 рр.. зросла майже в 2,5 рази. При цьому кількість заарештованих за шпигунство зросла в 3 рази.

Що почався етап реформації і перехід економіки Росії на шлях ринкових відносин супроводжується складними і суперечливими процесами в суспільній свідомості, соціальній і моральній сферах, формування нової політичної системи.

Динамічні властивості державної злочинності, тобто її здатність активізуватися або, навпаки, затухати, розкриваються в структурі. У різні історичні етапи простежуються притаманні їм тенденції стабілізації або зміни структурних показників.

Середньостатистичні показники за 10 років свідчили, що в СРСР припадало на частку антирадянської агітації і пропаганди2 (ст. 70 КК РРФСР) - 66,4%; зради Батьківщини (ст. 64 КК РРФСР) - 30%; диверсії (ст. 68 КК РРФСР) - 1, 5%; шпигунства (ст. 65 КК РРФСР) - 1, 2%; терористичних актів (ст. 66 КК РРФСР) - 0,9%. Особа особливо небезпечною державної злочинності на тому етапі визначали два злочини: антирадянська агітація та пропаганда і зрада Батьківщини, на частку яких у сукупності припадало 96,4%. В умовах однонаправлено ідеологізованого суспільства державна злочинність виступала своєрідною формою дозволу протиріч в осіб з іншими ідейно-моральними і політичними установками. Звідси зрозуміло, чому антирадянська агітація і пропаганда домінувала в структурі особливо небезпечних державних злочинів. Вона виступала родової основою, свого роду грунтом, на якій виростали інші злочини даного виду. Вчинення будь-якого особливо небезпечного державного злочину передувала ідейно-моральна трансформація особистості після чого, залежно від глибини, стійкості та спрямованості такої деформації, могло бути скоєно той чи інший злочин цієї категорії.

У структурі злочинів за зраду Батьківщині тривалий час переважав перехід на бік ворога, тобто каральна діяльність осіб, які перейшли на бік німецько-фашистських військ у роки війни. У 1975-1980 рр.. їх частка у злочинах за зраду Батьківщині становила 78%. В даний час судимість за цією формою зради практично зникла з причин демографічної характеру.

З кінця 70-х рр.. позначився помітне зростання в структурі зради Батьківщині шпигунства і видачі відомостей, що складають державну таємницю або військову. До середини 80-х рр.. їх частка в структурі зради Батьківщини перевищила 40% і продовжувала зростати за рахунок ініціативного шпигунства та інших форм агентурних встановлення відносин з зарубіжними спецслужбами.

1990-і рр.. характеризувалися прискореним переходом України до нових економічних відносин, зміною пріоритетів у соціальній та духовно-моральних сферах, звуженням сфери ВПК, відкритістю зв'язків із зарубіжними партнерами, часто незрозумілою доступністю широкого кола осіб до відомостей, що не підлягає оприлюдненню. Останнє частково пояснює, чому статистичні показники не дають уявлення про справжню структурі державної злочинності. Безсумнівно одне: умовами важкого і всеосяжного кризи в Росії в повній мірі користувалися закордонні спецслужби і злочинці всередині країни. Статистика ж давала картину заспокійливу, хоч і вона ставала все менш оптимістичною.

Наприкінці XX - початку XXI ст. значна частина всіх зареєстрованих державних злочинів була здійснена в Північнокавказькому регіоні країни, особливо в Чеченській Республіці.

Серйозно підривали державну безпеку багато інших злочинів, які в КК РФ 1996 віднесені до категорії економічних та інших. Це контрабанда, тероризм, виготовлення або збут підроблених грошей чи цінних паперів; незаконний експорт технологій, науково-технічної інформації та послуг, що використовуються при створенні зброї масового знищення, озброєння та військової техніки, ін

З моменту «обвального» перейти до ринку і занурення у важку кризу Росії на розвиток державної злочинності додатково почали впливати нові чинники: переосмислення правової основи захисту безпеки особистості, суспільства і держави; зміна пріоритетів захисту від загроз ззовні до захисту від загроз всередині країни; прояв максималізму у правовій переорієнтації при оцінках минулого (був зрадник Батьківщини, в нових умовах - чи не патріот); бурхливий процес кодифікації кримінального законодавства і різке звуження сфер захисту інтересів суспільства і держави засобами складів державних злочинів; динамічний і затяжний процес реформації спецслужб і правоохоронних органів . Більш глибока генетична природа державної злочинності може бути розкрита при аналізі її етіології, т. е. причин і умов, що породжують це явище.